Lekarz-e.eu

Przeczytaj przed zjedzeniem

Przed chwytem marketingowym stosowanym przez producentów płatków powinniśmy się ustrzec dokładnie analizując skład produktu. Najzdrowsze są płatki najmniej przetworzone, musli zawierające owoce suszone, otręby, a także… najzwyklejsza owsianka.

Najzdrowsze śniadanie?

Reklamy płatków śniadaniowych to zapewne jeden z największych sztuczek przemysłu spożywczego. Nabierasz się na to parę razy w tygodniu, jeżeli i nawet nie każdego dnia. Na domiar złego, największymi ofiarami tego spożywczego kłamstwa padają dzieci.

99935210

Najzdrowsze śniadanie?

Płatki czy słodycze?

Chyba w podobny sposób większość rodziców twierdzi, iż miseczka płatków z mlekiem to odpowiednia metoda na zdrowe, wartościowe i wzbogacone witaminami śniadanie dla dziecka. Nic bardziej mylnego! Brytyjski ośrodek ochrony konsumentów wskazał skandaliczne informacje, wedle jakich większa część płatków osiągalnych na angielskim rynku, posiada tak duży poziom cukru, iż powinny być ustawiane na półce ze słodyczami.

113245928

Napompowane cukrem

Część z nich posiadały aż 37% cukru! Niektóre były wypełniona całkowicie niepotrzebnymi składnikami, takimi jak np.: sól, mleko w proszku, konserwanty, emulgatory, sztuczne barwniki oraz aromaty. Nadprogramowe ilości cukru pojawiały się także w formie syropu glukozowo-fruktozowego. Bez trudu można dostrzec, że tą metodą, w zamian porcji zdrowego posiłku, fundujemy dziecku kaloryczną bombę.

87733879

Napompowane cukrem

Kaloryczne jak pizza

Niektóre płatki zawierają nawet więcej kalorii niż frytki bądź pizza. W największym stopniu zdradliwe i przetworzone są te, jakie dopasowują się w gusta dzieci: czekoladowe, oblepione miodem, kolorowe, w kształcie kulek, krążków, muszelek, poduszek… Tworzą zagrożenie otyłością i uzależnieniem od słodyczy.

86521251

zdrowe dziecko

To nie jest „fit”

Brytyjscy eksperci ostrzegają, iż niezdrowe ilości cukru i innych składników pojawiły się nawet w płatkach reklamowanych i przedstawionych przez producentów, jako zdrowe i oznakowane dodatkowo zachęcającym symbolem „fitness”.

57307600

czy Twoje dziecko je zdrowe śniadanie?