Lekarz-e.eu

Ból głowy – zna go prawie każdy z nas. Ból głowy może świadczyć o przemęczeniu, może towarzyszyć anginie, przeziębieniu lub silnemu zdenerwowaniu.  Często niestety bóle głowy to pierwszy sygnał poważnej choroby.

Choroby oczu – mogą dawać przewlekłe bóle głowy i świadczyć  o źle skorygowanej wadzie wzroku lub o rozwijającej się jaskrze.

Zatrucia substancjami chemicznymi – boli nas głowa gdy nawdychamy się toksycznych oparów – wtedy ból może być naprawdę bardzo silny. Jeśli po godzinie ból nadal się utrzymuje, mimo, iż przebywamy na świeżym powietrzu, a na dodatek powstają wymioty – trzeba zgłosić się do lekarza.

Zapalenie opon mózgowych -ból głowy jest bardzo silny, to choroba groźna dla życia i zdrowia. Przy zapaleniu opon mózgowych towarzyszą również: wysoka gorączka oraz sztywność karku (chory nie może dotknąć brodą klatki piersiowej).  W takim przypadku, należy jak najszybciej zgłosić się do szpitala, bo tylko tam lekarze mogą postawić pewna diagnozę. Jej podstawą jest badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Krwawienie podpajęczynówkowe – rozlanie krwi w mózgu. Objawy: bardzo silny ból głowy pojawia się niespodziewanie, obejmuje całą głowę i promienieje do karku. Często pojawiają się: senność, omdlenia, nudności oraz wymioty, czasem utrata przytomności. Chory musi trafić do szpitala – należy niezwłocznie zadzwonić po pogotowie!

Guzy mózgu  – ból głowy stopniowo się nasila, w  miarę rozrastania się guza bóle nasilają się. Ból pojawia się rano i nasila przy niewielkim wysiłku fizycznym. Prócz bólu innym objawem są nudności i wymioty, zaburzenia widzenia.