Lekarz-e.eu

Jedno jabłko, a tyle witamin…

„Jedno jabłko z wieczora i nie trzeba doktora” – mówi jedno ze znanych polskich powiedzeń. Jabłko przywołuje w zasadzie pozytywne skojarzenia oraz z racji tego zazwyczaj jest znakiem rozpoznawczym masę firm a także popularnym gadżetem reklamowym. Najbardziej powszechny owoc świata na domiar tego, iż jest smaczny, ma korzystne działanie na nasze zdrowie.

Bogate w witaminy

W jednym owocu jabłka ukrytych jest dużo witamin, błonnika (przede wszystkim w skórce!) a także innych substancji odżywczych. Istniejące w nich węglowodany proste uzupełniają energie, jednakże witaminy P, C oraz magnez wzmacniają organizm, chroniąc go przed miażdżycą. Największe ilości witaminy C zawiera stara, pyszna odmiana antonówka. Jabłka są niskokaloryczne – na 100g przypada około 50 kcal.

Pomaga przeciwstawiać się chorobie

Jabłko jest bardzo dobrym środkiem zapobiegawczym. Lekarze dietetycy proponują jego jedzenie cierpiącym na niedokrwistość, awitaminozę, schorzenia przewodu pokarmowego. Jabłka obejmują dużo błonnika, dzięki czemu poprawiają pracę jelit. Przy często wielokrotnych się zaparciach, polecane jest zjadanie na czczo jednego owocu. Z racji na właściwości moczopędne, spożywanie jabłek popierane jest przy żółtaczce oraz obrzękach. Niektórzy lekarze zalecają również, żeby jabłka dawać dzieciom, jakie mają kłopot z nocnym zgrzytaniem zębami. Zjedzenie jednego jabłka przed snem może pomóc zlikwidować tą kwestie.

Łatwe w przechowywaniu

Najlepszy czas do tego, by cieszyć się smakiem jabłek to miesiące wakacyjne a także wrzesień jak i również październik. Oczywiście – to, co świeże jest najlepsze, natomiast przy utrzymaniu odpowiednich warunków jabłka mogą być z powodzeniem przechowywane przez cały rok oraz nie stracą swych dobroczynnych właściwości. Należałoby tymczasem pamiętać, iż nie można ich trzymać w lodówce przez okres przekraczający dwa tygodnie, ponieważ wysychają oraz tracą kruchość.

Smaczne przetwory

Z jabłek wytwarzać można marmolady, dżemy bądź soki. Dobrze jest również wiedzieć, że jabłonie są świetnymi roślinami miododajnymi. Z jednego drzewa można uzyskać nawet 6kg miodu.

Maść z tartych jabłek

Maść robiona z tartych jabłek zmieszanych z masłem korzystna jest na różnorodnego rodzaju otarcia oraz spękania skóry, przykładowo na ustach.