Lekarz-e.eu

Kawa zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 przez działanie na stan białka neutralizującego aktywność hormonów płciowych – komunikują naukowcy z USA na łamach pisma „Diabetes”.

Kilka wcześniejszych badań wykazało adekwatnie, iż osoby pijące duże ilości kawy są mniej narażone na cukrzycę typu 2 – najczęstszą postać cukrzycy, silnie powiązaną z kaloryczną dietą oraz brakiem ruchu.

W cukrzycy typu 2 tkanki organizmu robią się o wiele mniej wrażliwe na insulinę, hormon monitorujący metabolizm glukozy. W konsekwencji, komórki nie przyswajają tego cukru skutecznie, a we krwi utrzymuje się jego podwyższony poziom.
Naukowcy dostrzegają, że kawa może podnieść wrażliwość organizmu na insulinę, a przez to zmniejszać poziom glukozy. Natomiast dokładny mechanizm, jaki miałby za to odpowiadać nie był znany.

Aktualnie, badacze pod kierunkiem dr. Simina Liu z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles dowiedli, iż występuje w nim białko o nazwie globulina łącząca hormony płciowe (SHBG). Wiąże się ona z androgenami bądź estrogenami w osoczu krwi, eliminując w ten sposób ich aktywność biologiczną.

W swoich dotychczasowych badaniach (wydanych na łamach pisma „New England Journal of Medicine”) ta sama grupa zidentyfikowała dwie odmiany genu kodującego SHBG, jakie mają wpływ na ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Jeden wariant zwiększa to ryzyko, natomiast drugi je zmniejsza.

Najświeższe badania objęły 359 kobiet z nowo zdiagnozowaną cukrzycą a także – w ramach kontroli – grupę 359 zdrowych rówieśniczek dopasowanych co do wieku, lecz również rasy. Pacjentki wybrano z 40 tys. uczestniczek w szerokim zakresie zakrojonego studium pt.: Women’s Health Study. Ich stan zdrowia obserwowano przez 10 lat.

Okazało się, że panie pijące na dzień cztery filiżanki kawy z kofeiną miały w dużym stopniu wyższy poziom SHBG i były o ok. 50% mniej narażone na cukrzycę niż te, które nie piły jej w ogóle.

Analiza poświadczyła, iż narastający pod wpływem kawy poziom SHBG ma udział w zmniejszeniu ryzyka cukrzycy typu 2. „Wygląda na to, że poziom SHBG we krwi odzwierciedla genetyczną podatność do zachorowania na cukrzycę typu 2. My wykazaliśmy, że na stężenie tego białka, a przez to na ryzyko cukrzycy, mogą wpływać składniki diety, jak kawa (…)” – powiedział dr Liu.

Picie kawy gwarantowało największą ochronę posiadaczkom tej wersji genu kodującego SHBG, jaka obniża ryzyko cukrzycy typu 2. Co ciekawe, spożywanie kawy bezkofeinowej bądź herbaty nie miało wpływu na stan SHBG a także ryzyko choroby.
W badaniach uczestniczyli zarówno naukowcy z Brigham and Women’s Hospital jak i również Uniwersytetu Harvarda w Bostonie.