Lekarz-e.eu

 

 

 

 

 

 

Koper ogrodowy to odmiana przynależny do rodziny selerowatych. Jest to roślina jednoroczna, sinawozielona, mocno aromatyczna o cienkich potrójnie pierzastych nitkowatych liściach. W lipcu szczyty pędów zakończone są kremowożółtymi baldachami, z jakich wysypują się ciemnobrązowe nasiona.

Koper uwielbia słoneczne jak i również osłonięte od wiatru miejsca, gleba musi być wilgotna – nie znosi jednak ciągłego zawilgocenia. Występuje w kilku odmianach: Bouquet, Fernleaf, Mammoth oraz Vierling.

Koper ogrodowy jest rośliną zdrowotną. Każda część rośliny posiada olejek eteryczny. Koper jest bardzo bogaty w sole mineralne (wapń, fosfor, żelazo, prowitaminę A, witaminę D, E, K, B1, B2, B6, B12, H, wielkie ilości witaminy C.

Działanie: Napar z nasion wpływa lekko uspokajająco oraz delikatnie redukuje ciśnienie krwi. Stymuluje żołądek, wytrzymuje zbędną fermentację a także spowalnia rozwój drobnoustrojów w jelitach, działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego jak i również dróg żółciowych. Koper stosowany jest jako lek uśmierzający kolkę jelitową, problemy z trawieniem oraz spowodowaną tym brak snu. Zapobiega wzdęciom i nieprzyjemnym zapachom z jamy ustnej. Używany jest jako środek mlekopędny, u matek karmiących wzmaga laktację.

Koper to niezawodna przyprawa stosowana przez cały rok. Najczęściej spożywamy go wiosną oraz wczesnym latem w związku z jego kwaśnym smakiem. Świeże liście kopru dodajemy do sałatek, młodych ziemniaków, kapusty, ryb a także jaj.

Pędy razem z baldachami tworzą obowiązkowy składnik w czasie kiszenia ogórków. Koper dosypujemy do już ugotowanych potraw, dlatego że pod wpływem wysokiej temperatury traci smak dodatkowo aromat. Pokrojony koper można zamrażać.