Lekarz-e.eu

W wielu domach, prawie że odeszły w niepamięć. Dużo ludzi traktuje je za staroświeckie oraz banalne. W ich miejsce weszły ryż, kasze, makarony. Aktualnie powracają na nasze stoły w okazałym stylu. Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła nawet rok 2008 rokiem… ziemniaka. Fachowcy Wydziału ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa zainteresowali się właściwościami odżywczymi oraz zdrowotnymi ziemniaków. Posiadają one wiele dobrej jakości białek a także aminokwasów, a jeden średniej wielkości ziemniak pokrywa 50 % dziennego zapotrzebowania organizmu człowieka na witaminę C oraz 20 % codziennej dawki potasu.

Ziemniak (Solanum tuberosum), prawidłowe określenie – psianka ziemniak – odmiana z rodziny psiankowatych, jedna z najistotniejszych roślin jadalnych świata, powszechnie hodowany w klimacie umiarkowanym, sporadycznie w ciepłym. Częścią nadającą się do jedzenia są bulwy posiadające mnóstwo skrobii. Uprawia się gatunki pastewne, spożywcze bądź przemysłowe (produkcja alkoholu, krochmalu itd).

Fakty oraz mity

Ziemniak jest nadal istotną pozycją w diecie statystycznego Polaka, aczkolwiek coraz częściej ustępuje pola innym dodatkom. Dużo ludzi wyklucza ziemniaki z diety, stosując je niepoprawnie za wysokokaloryczne jak i również tuczące. Natomiast tuczące są przede wszystkim gęste sosy, jakimi dodajemy do ziemniaków. Ziemniaki są lekkostrawne a także niskokaloryczne – 100 gr to tylko 84 kcal.

Ziemniak jest skarbnicą ogromnej ilości wartości odżywczych. Posiada: fluor‚ jod‚ karotenoidy, fosfor, wapń, mangan, miedź, cynk, potas, sód, magnez, wielkie ilości potasu oraz różnego rodzaju witamin (m.in. C, K, B1, B2, B6, D) a także fruktozę oaz błonnik.

W bulwie ziemniaczanej wartości są umiejscowione nieproporcjonalnie. Najwięcej minerałów a także witamin znajduje się pod skórką. Tymczasem w środku kumuluje się przede wszystkim skrobia, z tej przyczyny żeby wykorzystać wszystkie dobrodziejstwa ziemniaków, powinno się je stosownie przygotować. Gotowanie tej jarzyny pokrojonej przedtem na niewielkie kawałki w dużej ilości wody sprawia, iż utraci ono witaminy. Wskutek tego najlepiej gotować ziemniaki całe. Perfekcją jest gotowanie ich w mundurkach. Pomyłką jest zalewanie ziemniaków wrzącą wodą, by przyspieszyć czas gotowania jak i również utrzymywanie ziemniaków przed gotowaniem zbytnio długo w zimnej wodzie, ponieważ większa część mieszczących się w ziemniakach witamin rozpuści się w wodzie, jaką później wylejemy.

Jeżeli nie przepadamy za ziemniakami w mundurkach powinno się obrać skórkę cienko. Utraty wartości odżywczych ziemniaków gotowanych w łupinach równają się 20 proc., tymczasem obranych 54 proc. Jeszcze lepiej robić ziemniaki na parze.

Nie wyrzucajmy go tak łatwo z diety, ponieważ jest warzywem apetycznym, o wielu przeznaczeniach jak i również przy adekwatnej metodzie przyrządzenia jest bardzo zdrowy.